Zastosowanie wirtualizacji w procesie telekomunikacyjnym

Wirtualizacja w kontekście IT, to termin określający wydzielenie logicznych zasobów i oddzielenie ich od warstwy sprzętowej. Jest to bardzo wygodna technologia, często stosowana przez administratorów infrastruktury IT, niosąca za sobą wiele zalet:
– elastyczność w wykorzystaniu zasobów oraz skalowalność
– konsolidacja serwerów
– bezpieczeństwo danych
– zwiększenie niezawodności i zachowanie ciągłości pracy
oraz wiele innych.

Środowiska wirtualizacyjne mają jednak pewne cechy, które znacznie utrudniają wykorzystanie ich w procesie telekomunikacyjnym. Zastosowanie specjalistycznych systemów operacyjnych, oraz bezpośrednie wykorzystanie zasobów sprzętowych dla szybkiej realizacji procesu komutacji skutecznie eliminowały możliwośc wykorzystania mechanizmu wirtualizacji.

Dzięki specjalnie przygotowanej wersji oprogramowania, nowa odsłona platformy OpenCom została przystosowana do współpracy ze środowiskiem VMWare VSphere 6. Prace nad dostosowaniem platformy objęły warstwę komunikacji ze sprzętem, jak i implementację mechanizmów wirtualizacyjnyh hosta. Efektem tych działań jest stabilna i wydajna wersja platformy OpenCom, potwierdzona licznymi testami funkcjonalnymy i wydajnościowymi. To zaś pozwala nam wprowadzić do oferty nową wersję produktu, która z pewnością zadowoli zwolenników budowy serwerowni w oparciu o wirtualizację.