Firma Grandstream od dawna istnieje na rynku produktów VoIP. Posiada w swej ofercie całą gamę telefonów SIP. Naszą uwagę zwróciły niewielkie aparaty GXP1400 i GXP1405, pozwalające na realizacje połączeń głosowych w jakości HD. Grandstream proponuje je jako proste telefony dla małego biznesu. Aparaty różnią się tylko tym, że model GXP1405 można zasilacz poprzez PoE i producent sprzedaje go bez zasilacza.
Podstawowe cechy:
– obsługa dwóch linii SIP,
– graficzny, monochromatyczny wyświetlacz 128×40 pikseli,
– wsparcie dla kodeka g722 (HD audio),
– dwa porty Ethernet,
– wyjście słuchawek nagłownych,
– provisioning,
– zasilanie PoE (tylko GXP1405) lub zasilacz zewnętrzny.
Budowa
Aparaty są wykonane z czarnego, jakościowo dobrego plastyku. Posiadają monochromatyczny wyświetlacz o wymiarach 128×40 pikseli. Wyświetlacz jest niewielki ale czytelny. Prezentowane na wyświetlaczu informacje można w prosty sposób konfigurować poprzez plik xml. Bezpośrednio pod wyświetlaczem znajdują się trzy klawisze funkcyjne. Pozwalają na przełączanie się pomiędzy ekranami oraz realizację usług – dostęp do poczty głosowej, przekierowania połączeń oraz ponownego wybrania ostatniego numeru (Redial).
Na pierwszym ekranie domyślnie prezentowane są: stan linii SIP (za pośrednictwem ikonki sieci), aktualna data i godzina, opis aparatu, opis klawiszy funkcyjnych oraz ewentualnie nieodebrane połączenia czy aktywne usługi (takie jak DND, przeadresowanie połączeń, itp.).
Drugi ekran to aplikacja pogodowa, informująca o aktualnej temperaturze i pogodzie dla lokalizacji ustawionej w preferencjach telefonu. Na trzecim ekranie wyświetlany jest adres IP aparatu.
W prawym górnym rogu aparatu, znajduje się kontrolka informująca na czerwono o połączeniu przychodzącym lub pozostawionej wiadomości na poczcie głosowej.
Poniżej klawiszy funkcyjnych ekranu umieszczono pozostałe klawisze w przejrzystym układzie – dobre jakościowo, pozwalają wygodnie obsługiwać urządzenie. Aparaty posiadają dużą, ergonomiczną słuchawkę. W tylnej części obudowy aparatów znajdują się dwa porty Ethernet, gniazdo słuchawki oraz zestawu nagłownego (RJ9) i gniazdo zasilacza.
Aparaty można ustawić w trzech pozycjach za pomocą dołączonej podstawki lub nóżek. Ponadto obudowa pozwala też na montaż ścienny.
Należy pamiętać, że Grandstream sprzedaje aparaty GXP1405 bez zasilacza sieciowego. Zatem są one dedykowane do sieci LAN z zasilaniem PoE. W przypadku sieci LAN bez zasilania PoE, naturalnym wyborem staje się GXP1400 wyposażony standardowo w zasilacz sieciowy.
Konfiguracja
Zarządzanie aparatami odbywa się poprzez przeglądarkę stron internetowych lub system provisioningu. Interfejs www bardzo prosty – menu składa się z trzech części:
– status – informacja o wersji oprogramowania, statusie linii SIP, adresie karty sieciowej,
– ustawienia podstawowe i zaawansowane aparatu,
– kontakty czyli książka telefoniczna,
– konta – ustawienia protokołu SIP.
Aparaty nie są zbyt rozbudowane konfiguracyjnie – ale właściwie można tu znaleźć prawie wszystko co do szczęścia użytkownikowi potrzebne: konfiguracja sieci z obsługą standardu kontroli dostępu IEEE 802.1X, obsługa QoS, książki xml-owej oraz współpraca z serwerem LDAP, deklaracja tonów, gorąca linia czyli auto wybieranie numeru po podniesieniu słuchawki. Po aktywacji w GUI innego języka (np. polskiego), są w nim dostępne zarówno GUI jak i wyświetlacz aparatu.
Od strony protokołu SIP, aparat pozwala na wiele: obsługa sześciu kodeków (g711a/u, g722, g723, g726, g729, iLBC), SRTP, dialplan, czas wybrania ostatniej cyfry, przesyłanie znaku „#”, itp.
Aparaty posiadają dwa klawisze Line1 oraz Line2. Niestety ich konfiguracja jest bardzo uboga – mogą pracować jako „linia” lub „linia współdzielona”. Aż się prosi o większą funkcjonalność tych przycisków.
GUI aparatu dostępne poprzez przeglądarkę internetową daje dostęp do dwóch wygodnych funkcji. Pierwsza z nich to książka adresowa. Użytkownik może edytować swoje kontakty jak i eksportować oraz importować do/z pliku xml.
Druga, to prosta aplikacja CTI (dostępna pod ikoną słuchawki) pozwalająca na generowanie połączeń telefonicznych bezpośrednio z poziomu GUI. W przypadku połączenia przychodzącego aplikacja także je sygnalizuje – wyświetlając numer i opis dzwoniącego.
Aparaty GXP14XX posiadają również dostęp poprzez protokół telnet, jednak nie jest on opisany w dokumentacji. W przypadku problemów z interfejsem GUI, dostęp przez telnet pozwala na konfigurację interfejsu sieciowego oraz aktualizację oprogramowania.
Użytkowanie
Aparaty są wygodne w obsłudze. Klawisze działają prawidłowo, słuchawka jest ergonomiczna i wygodna. Aparaty posiadają niewielki choć czytelny wyświetlacz a jego obsługa nie przysparza problemów. Kontrast wyświetlacza można regulować.
Po aktualizacji oprogramowania aparatów do wersji 1.0.4.13, wszystkie usługi działają prawidłowo (transfer, połączenie trójstronne). Pojawiła się nawet możliwość konfiguracji serwera LDAP.
Aparaty pracują stabilnie, nie wieszają się, nie zacinają. GUI dostępne poprzez przeglądarkę internetową jest przejrzyste i czytelne choć mogłoby pracować ciut szybciej. Wadą aparatu jest długie uruchamianie – 1 minuta i 47 sekund.
Wnioski
GXP1400 i GXP1405 to proste, budżetowe aparaty. Sprawdzą się jako podstawowe narzędzie komunikacyjne do pracy biurowej w rozsądnej cenie (nie przekraczającej 200 zł netto).
Należy pamiętać aby zaktualizować ich oprogramowanie, ponieważ wersja fabryczna posiada błędy i braki funkcjonalne.